Ünlü Stratejist: Altın Rallisinde Daha Hiçbir Şey Görmediniz!

Batılı yatırımcılar, fiyatlar rekor seviyelere ulaşmaya devam ederken bile altını görmezden gelmeye devam ediyorlar. Bununla birlikte, bir stratejiste göre artık aktif olarak daha yüksek fiyatların önüne geçmiyorlar. Bu da mevcut altın rallisinin daha da yükseleceği anlamına geliyor.

Altın rallisi daha yeni başlıyor!”

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere altın fiyatları 2.350 doların üzerine çıkarak rekor kırdı. Ancak, abrdn Yatırım Stratejisti Direktörü Robert Minter, rallinin daha yeni başladığını söylüyor. Stratejist, bireysel yatırımcıların altın destekli borsa yatırım fonlarına atlayarak bir sonraki büyük yükselişi başlatmasının an meselesi olduğunu belirtiyor.

Minter’in yorumları, abrdn’in altın destekli ETF’si ile önemli bir kilometre taşını kutladığı sırada geldi. Geçtiğimiz hafta, abrdn Physical Gold Shares ETF’de yönetilen varlıklar ilk kez 3 milyar doları aştı. Yatırım talebi biraz ılık kalıyor. Bununla birlikte Minter, altın yatırımcılarının en azından satışların durmasından memnun olmaları gerektiğini söylüyor. Minter, 2022 Nisan’dan bu yana ETF yatırımcılarının yaklaşık 750 ton külçe sattığını belirtiyor. Böylece, piyasada büyük bir arz yarattıklarını kaydediyor. Ayrıca, bunun merkez bankalarından gelen iki yıllık tarihi taleple karşılandığını açıklıyor.

Merkez bankası altın talebi ortadan kalkmadı!

Robert Minter, merkez bankası talebinin ortadan kalkmadığını da belirtiyor. Ancak ETF satışlarının yavaşlamasıyla altın arzının kuruduğuna dikkat çekiyor. Merkez bankalarının altın alımları son haftalarda yavaşladı. Bununla birlikte Minter, resmi alımlardaki genel eğilimin yüksek kalmaya devam ettiğini söylüyor. Stratejist, “Bu ülkelerden bazılarında ihtiyatlı bir merkez bankası fon yöneticisi olsaydınız, riskinizi azaltmak için dolardan uzaklaşırdınız, açık ve basit” diyor.

Ancak asıl soru şu: Batılı yatırımcılar altını tekrar ne zaman kucaklayacak? Minter, Batılı yatırımcıların Fed’den gerçek bir faiz indirimi beklediğini tahmin ediyor. Geçen hafta bir dizi merkez bankacısından gelen yeni görüşlere rağmen, Fed bir sonraki gevşeme döngüsünün başlangıcı konusunda biraz çekingen kaldı. Bazı para politikası komitesi üyeleri, enflasyon yüksek seyretmeye devam ettikçe faiz oranlarını düşürme konusunda isteksiz olacaklarını söyledi.

Federal Reserve ne zamana gevşemeye başlayacak?

Fed’in gevşeme döngüsünün zamanlaması hareketli bir hedef olmaya devam ediyor. Minter faiz oranlarının düşmesi gerekeceğine dair hiçbir şüphe olmadığını söylüyor. Stratejist, kredi kartı borçlarının rekor seviyelere ulaştığı, sigorta primlerinin her alanda yükseldiği ve devlet borçlarının kontrolden çıktığı bir ortamda, ABD ekonomisinin faiz oranlarını daha uzun süre kısıtlayıcı bölgede tutmayı göze alamayacağını belirtiyor. Bu bağlamda stratejist, şu açıklamayı yapıyor:

Fed son üç yılda o kadar çok hata yaptı ki, bence yeni bir hata yapmamak için çok temkinliler. Siz Başkan olsaydınız, kısa sürede yaptığınız faiz artışlarının büyüklüğünün ekonomi üzerinde yaratacağı etkiyi bilmek zorunda kalırdınız. Bu tür bir para politikası genellikle ekonomide yapısal düzeyde bir şeyleri bozar ve gerçekten hızlı bir şekilde arayı kapatmak zorunda kalırsınız. Konut enflasyonunu yüzde birkaç onda bir düşürmek için işsizliğin çok daha fazla artmasını kesinlikle göze almazsınız.

Stratejist: Henüz hiçbir şey görmedik!

Fed yaz boyunca faiz oranlarını değiştirmese bile Minter, yıl sonundan önce faiz indirimlerini bekliyor. Altın fiyatları, Şubat ayı başında 2,000 dolarda destek buldu. O zamandan bu yana altın yaklaşık %19’luk bir yükseliş gösterdi. Pazartesi günü erken saatlerde 2.372.50 dolar ile gün içi yeni bir seviyeye ulaştı. Ancak Minter, bu ralliden sonra bile altın piyasasında hala önemli bir değer olduğunu söylüyor. Bu doğrultuda stratejist, şu değerlendirmesini paylaşıyor:

Zamanlaması ya da büyüklüğü ne olursa olsun, bir sonraki Fed fonları hamlesi bir kesintidir ve tarihsel olarak bu 2000, 2006 ve 2018 yıllarında altın fiyatlarında %57, %235 ve %69’luk artışlara yol açmıştır. Fiyatlar %18 artmış olsa bile henüz hiçbir şey görmedik.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir