Türkiye’nin eski NATO daimi temsilcileri değerlendirdi: NATO üyeliği, BRICS ve ŞİÖ ülkeleriyle yakınlığın önünde engel mi?

Türkiye’nin eski NATO daimi temsilcileri Ahmet Üzümcü (2002-2004), Tacan İldem (2006-2009) ve Fatih Ceylan (2013-2018), NATO üyeliğinin üçüncü ülkelerle dostane ilişkiler kurulmasının ve yakın işbirliği yapılması önünde bir engel oluşturmadığını belirtti. 

Üzümcü, İldem ve Ceylan, Edam için “75. Yıldönümünde Yaklaşan NATO Washington Zirvesi ve Türkiye’deki NATO Algısı” başlıklı bir makale kaleme aldı.

Emekli büyükelçiler, “İster BRICS, ister ŞİO üyesi olsun “Küresel Güney” ülkeleriyle karşılıklı çıkarlar çerçevesinde işbirliği olanakları geliştirilebilir” yazdı. 

Üzümcü, İldem ve Ceylan, “Tabiatıyla, bu ilişkilerin ulusal çıkarlarımızı da dikkate alarak İttifak
üyeliğimizden kaynaklanan ahdi sorumluluklarımızla uyumlu olmasına özen gösterilmelidir” değerlendirmesinde bulundu. 

Türkiye’nin “Küresel Güney” kuşağının tümünde olmasa da önemli bir bölümünde etkili olduğunu vurgulayan emekli büyükelçiler, ” Yakın sayılabilecek bir geçmişte bu kuşakta bulunan ülkeler nezdinde Türkiye, o zamana değin izlediği geleneksel dış politika kalıpları sayesinde güvenilir ve inandırıcı bir aktör olmuştur. Örneğin, sekiz yıl süren İran-Irak savaşında bu tur bir rol üstlenmiş, öncelikle kendi bölgesinde saygınlık uyandırmıştır. Bu ve benzeri ihtilaflarda Türkiye dürüst arabulucu olarak görülmüştür” yazdı.

Makalenin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir